ÖVRIGT / Diverse / Rökutensilier 5806033
*
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Utrop:
100 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:24:54
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/4 12:13:29
1
100 kr
25/4 01:42:41
2
150 kr
25/4 23:49:12
3
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
8381 Afrikana
Diverse, ca 10-46 cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:17
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:13
-
8098 Blyerts
Signerad, porträtt, yttermått inklusive ram: 29x22cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:57
-
8155 Dekorelement
2 st, Asiatiska, nutida, trä, 92x92 ca
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:47
-
8197 Fotogenlampor
2 st. Höjd: 19-31 cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:30
-
8043 Koffert
White star line. Längd: 93cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:32
*
Rökutensilier
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/4 12:13:29 | 1 | 100 kr |
25/4 01:42:41 | 2 | 150 kr |
25/4 23:49:12 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
8381 Afrikana
Diverse, ca 10-46 cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:17 -
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:13 -
8098 Blyerts
Signerad, porträtt, yttermått inklusive ram: 29x22cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:57
-
8155 Dekorelement
2 st, Asiatiska, nutida, trä, 92x92 ca
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:47 -
8197 Fotogenlampor
2 st. Höjd: 19-31 cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:30 -
8043 Koffert
White star line. Längd: 93cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:32